Toskania


Trudno jest napisać relację z miejsca jak czas pozwala tylko na krótkie jego poznanie. Jednak pokuszę się o kilka słów na temat TOSKANII w której krótko było mi dane zaznać światła i tej specyficznej magii. Czuć ją było na każdym kroku. Dom wynajęty – w zasadzie stare kamienne domisko, z wysokimi sufitami pokrytymi freskami przedstawiającymi anielskie sceny, stare meble, nieużywane dziś kominki no i moje łóżko z prawdziwym baldachimem. Pierwsza noc pełna magicznych snów. Do tego księżyc szedł ku pełni a niebo rozjaśniała droga mleczna. Celem mojego wyjazdu było spędzenie tego tygodnia z przyjaciółmi, z którymi wspólnie dzielę pasję robienia zdjęć. Codziennie wstawaliśmy o 4 rano aby złapać pierwsze promienie słońca. Cieszyliśmy się jak pogoda dopisywała i wracało się z aparatem pełnym kolorowych pikseli poukładanych w magiczne obrazki. W dzień lekkie śniadanio -lunch potem wspólne oglądanie, komentarze, fantastyczne toskańskie wino i znów praca z aparatem nad magią zachodzącego słońca.

 

 

Toskania znana mi z wielu filmów fabularnych trochę rozczarowuje  przy pierwszym spotkaniu. Miałam ją za magiczną krainę ciągnącą się od wschodu do zachodu, zwartą w swojej spójności. Tu owszem krajobrazy zapierają dech w piersi ale długo, długo nie ma nic. Moje wyobrażenie obejmowało Toskanię jako krainę doskonałą w całości. Nie było w niej miejsca na tzw. przedmieścia.

Jednak magia widoków rekompensuję wszystko. Jadąc samochodem jak za wzgórza wyłania się kraina pagórków  usianych winoroślami, lub nawet jesienią soczystych zielonych poletek przemierzanych przez stada owiec wówczas zapomina się o wszystkich niedostatkach. Światło operuje tu przez cały rok. Dla fotografa raj na ziemi. Dla zwiedzającego turysty tym bardziej dłużej może delektować się pięknem i nie zajmować sobie głowy funkcjami aparatu. Serdeczni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, dobre winko co może bardziej uszczęśliwić ?

 

Drop a comment

Your email address will not be published.