• KONTAKT

    Agnieszka Pilecka
    agnieszka@pilecka.pl
    +48 602 369 140
    Poland/Białystok

Pomnik

Pomniki dzisiaj i ich znaczenie.

1 Białoruś.  Na Białorusi można spotkać do dziś duży szacunek do istniejących pomników. Po pierwsze nie są niszczone, nie wiem czy to kwestia pilnowania (kamer nie widać, ani żadnych patroli), nie podlegają wandalizmom. Nie są okraszane grafitami jak u nas. Często też leżą na nich kwiaty, wieńce.

2 Praktycznie w każdej mniejszej miejscowości można natknąć się na pomnik – czy to odnoszący się do czasów przeszłych (druga wojna światowa) czy do współczesnych. Zastanawiam się czy po ewentualnej zmianie władzy również tam nagle okaże się że ludzie nagle zapałają nienawiścią do tego co otacza ich i otaczało przez wiele lat. Tak jak to stało się u nas. Niszcząc pomnik jaki by nie był traciliśmy wiele z naszej historii. Czy nie lepiej zachować, edukować. Przykład pomnika w Warszawie tzw. “Czterech Śpiących” z Pragi (obecnie zdjęty gdyż buduję się tam linię metra, ale czy wróci na swoje miejsce ???)  na naszych oczach warzą się jego losy. Będzie to duża strata jeżeli głosy jego niechętnych przeważą.  

1 ROSJA

2

Rosja jak kraj długi i szeroki słynie z ilości, wielkości, wysokości i …. każdy może dodać coś od siebie i na pewno będzie to pasowało do określenia tego jednego słowa : POMNIK. Jak często zatrzymujemy się na widom jakiegoś monumentu ? Czytamy napisy pod nim? Rozpoznajemy postacie, wydarzenia? Robimy sobie zdjęcia pod ? Czy przechodzimy obojętnie?

 

 

 

1 Czechy 

2

U naszych sąsiadów również można spotkać wiele ciekawych, godnych uwagi monumentów. Świadczą one nie tylko o minionych historycznych momentach, którym są poświęcone. Ale także o tym że ludzie chcą pamiętać je, przypominać, dyskutować o nich. Niektóre mają swoje specjalne znaczenia (pocierając je, wypowiadając życzenie liczymy, że nabiorą one realnych kształtów). Inne stoją dumnie zachęcając do wspólnych zdjęć.

 

 

 

Comments

comments

error: Content is protected !!