• KONTAKT

    Agnieszka Pilecka
    agnieszka@pilecka.pl
    +48 602 369 140
    Poland/Białystok

Białoruś

Białoruś to zdecydowanie państwo kontrastów. Jednak na pewno można powiedzieć, że jest to jedno z bezpieczniejszych państw w Europie. Nigdzie już nie spotyka się tej serdeczności i otwartości wśród ludności co właśnie tam. Na świecie Białoruś jest różnie odbierana. Często jadąc tam słyszałam : – nie boisz się?, a wrócisz cała?, nie okradną Cię?, co Ty tam będziesz jeść? Tak jakbym wyjeżdżała na koniec świata! A tam masło pachnące dzieciństwem, śmietana- że łyżka stoi.

 

Sprzedawcy – to oddzielna klasa ludzi, którzy zmieniają się nie do poznania w zależności od miejsca wykonywania pracy. W sklepach państwowych są oficjalni, mało sympatyczni, zasadniczy, nieskorzy do żartów. Myślałam na początku, że to nas turystów traktują jak intruzów ale do swoich rodaków, z moich poczynionych obserwacji, potrafią jeszcze gorzej się odnieść. Więc zawsze na burknięte od niechcenia “dobry” i “co wam nada” cieszyłam się iż swoją osobą wykazałam jakiekolwiek zainteresowanie gospodyni sklepu. A po udanych zakupach radość jeszcze bardziej była doniosła, gdyż przeważnie Paniom Sklepowych nie chce się nic odkroić do osobnego ważenia, ani podać towaru, który nie jest w zasięgu ręki. Choć zdarzają się miłe i zaskakujące wyjątki.

 

Dziwna sprawa gdyż jak tylko opuszczają mury swojego ograniczenia (lady sklepowej) stają się innymi ludźmi. Pożartują, zrewanżują się inteligentną ripostą. Chętnie zapozują do fotografii.

 

 

Przemierzając Białoruś rowerem zawsze łatwo o nocleg. Wielu gospodarzy przyjmuję pod swój dach za drobną opłatą. Gospodynie często nagotują ziemniaków, a jak ładnie się zagada to i placków nasmażą. Kefiry, śmietany mają rewelacyjne. Głód nie grozi.

Ile razy pobłądziliśmy zawsze znalazł się ktoś chętny do pomocy. Zdarzyła mi się sytuacja kiedy pytając się o drogę poznawałam wielu sympatycznych ludzi, którzy nie tylko pokazali drogę (rozrysowali) ale także nakarmili i napoili.

 

 

 

 

Comments

comments

error: Content is protected !!