MOŁDAWIA Konsulat Honorowy w Białymstoku


Moje osobliwe zamiłowanie do krajów leżących na wschód od Polski zostało potwierdzone w drzewie genealogicznym własnej rodziny. Co prawda znaczna część mojej rodziny wybrała exodus wyjazdów na zachód, osiadła m.in. w USA i nie jest mi znany przypadek wędrówki (dobrowolnej) w przeciwnym kierunku.  To ja zostałam w Polsce , to stąd mam wszędzie blisko i na wschód i na zachód. Obecnie częściej jeżdżę na wschód. Teraz będę miała jeszcze lepszą wymówkę aby penetrować te kierunki.  Bowiem 5 maja 2014 roku został powołany nowy Honorowy Konsul Mołdawii a stanowisko to objął Lech Jerzy Pilecki. Zbieżność nazwisk podyktowana jest koneksjami rodzinnymi – to jest między innymi ta część rodziny, która zakorzeniła się na Podlasiu i tu wiedzie swój spokojny żywot.

 

Stanowisko Konsula Honorowego jest bardzo odpowiedzialne ale wiem, że mój Tata jako osoba wszechstronnie zainteresowana i  nakręcona (jak szwajcarski zegarek) poradzi sobie i na pewno swoją działalnością przyniesie wiele wzajemnych korzyści obu państwom.  Plany dotyczące pełnienia funkcji na stanowisku Konsula, swoich obowiązków ma rozległe, tysiące pomysłów. Wiem, że będzie je sumiennie wdrażał w życie.

Siedzibę Konsulatu ulokował w pięknie przygotowanych pomieszczeniach na ul Ryskiej 1 w Białymstoku.

Nominację Lech Jerzy Pilecki odebrał z rąk przedstawicielki rządu RP w pięknych salach Pałacu Branickich w obecności licznie przybyłych gości. Sala była wypełniona po brzegi a każdy na wejściu po powitaniu przez Gospodarza oraz Ambasadora Mołdawii Iurie Bodruga z małżonką Walentiną otrzymał na znak przyjaźni znaczek – Ja też lubię MOŁDAWIĘ. Pracy będzie masa bo kraj choć ciekawy i stosunkowo niedaleko leżący od Polski jest mało znany. Myślę jednak że Mołdawianie bliscy są Polakom duchem i mentalnością. Ambasador podczas spotkania opowiedział mi historię, którą można dziś nazwać anegdotą. Zaraz po przyjeździe do Polski i objęciu przez niego stanowiska zgłosiła się do niego polska studentka i poprosiła o wizę do Mołdawii. Pan Ambasador na pytanie o cel wyjazdu otrzymał odpowiedź iż dziewczyna posiada już wizę do Wenezueli więc przy “okazji” mołdawska też jej się przyda. Wtedy to też Pan Bodrug uświadomił sobie jak dużo pracy czeka go w Polsce.

 

Drop a comment

Your email address will not be published.