MGLIŚCIE


Wczoraj wracając z Tykocina postanowiłam zajechać do Morus miejscowości w której żył i tworzył Władysław Puchalski – pionier zdjęć przyrodniczych na Podlasiu. Niestety już rano jadąc do Tykocina pogoda nie sprzyjała zwiedzaniu. Za Morusami następna mieścina to Góra, a z niej piękny widok na Narew. Nasze plany obejmowały również tam spędzenia kilku chwil na łonie natury. Cel – podziwianie urokliwego widoku na rzekę i odpoczynek na łonie natury. Wszystko byłoby piękne tylko aby było coś widać. W aucie nastroje morowe. Widoczność dochodzi do 10 metrów. Z auta nikomu nie chcę się wyścibiać nosa na zewnątrz tylko ja biegam w euforii po polach i cieszę się że właśnie widoki są takie jakie są.

Na zdjęciach tak jakby widać więcej tego co w naturze było ciut mniej. Jednak nasza percepcja otoczenia jest tak indywidualna jak zapisy naszych różnych aparatów fotograficznych. Każdy niby ma funkcje podobne, a fotografujący  robi własne niepowtarzalne zdjęcia.

Jak wracam do auta tłumaczę pozostałym co też tam na tym polu widzę. A widzę właśnie wiele i to tak jakbym zapomniała o nałożeniu okularów, szczerze, bez poprawek może właśnie tak jak Stwórca chciał abym widziała. Czuję się jak w domu. Do tego aparat w ręku nie daje mi się nudzić ani trochę. Te cudowne małe pudełeczko, największy wynalazek ludzkości. Daje mi siłę i chęci aby się chciało wysiąść, pokontemplować, zadumać się i dostrzegać to co niedostrzegalne.

Morusy – miejsce godne polecenia na Podlasiu. W 1968 roku kupuje tu starą chatę Włodzimierz Puchalski – prekursor fotografii przyrodniczej. Oddany swej pasji przyrodnik, autor wielu albumów fotograficznych (moje pierwsze albumy, które mam po dziś dzień). Do dziś w Morusach w dawnej jego chacie, dziś w rękach prywatnych, można zwiedzić małe muzeum z pamiątkami po fotografie.

Polecam stronę innego znanego fotografa, który za swego życia (zginął młodo również podczas wyjazdu przyrodniczego w 2010 r ) był wielbicielem Puchalskiego – Artura Tabora

http://www.arturtabor.pl/puchalski/bandw02.htm

tam krótko o Puchalskim i kilka jego zdjęć.

Drop a comment

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!