Macedonia, Św. Nahum


Po wielu dniach podróży dotarliśmy do Macedonii. Na naszej drodze objawił się Monastyr Świętego Nahuma. Poranne zwiedzanie pozwoliło nam poczuć to miejsce. Bez tłumu w zasadzie w samotności mogę nabrać tchu po ciężkim miesiącu jazdy w cerkwi wybudowanej przez świętego w 905 r. Tu też został on pochowany. Św. Nahum uczeń Cyryla i Metodego był współtwórcą Ochrydzkiej Szkoły Piśmienniczej.

Sam kompleks monastyrski położony pomiędzy Jeziorem Ochrydzkim, a rzeką spływającą z gór i zasilającą ten zbiornik, robi przyjemne wrażenie. Jednak przekraczając bramy monastyru napotykamy całą masę sklepików z pamiątkami ( nie zawsze związanymi z tematem – można tu na przykład zakupić piłki mundialowe, koszulki piłkarskie itp). Na brzegu jeziora rozłożone są parasole z leżakami (do wynajęcia na godziny) oraz aby dostać się do świątyni należy przejść przez całą masę restauracji.

Jednak warto pominąć ten chaos rzeczy materialnych i nasycić wzrok starymi freskami w Cerkwi Świętego. Miałam to szczęście, iż tylko garstka pielgrzymów dotarła tu tak wcześnie. Mogłam sama kontemplować i cieszyć się tym miejscem. 

Drop a comment

Your email address will not be published.